Van a fenti – kicsit pikírt – kérdésben némi igazság, hiszen a legtöbbünk otthonában a bejárati ajtón kívül már van egy lábtörlő: mi értelme van még egynek bent a lakásban is? A rövid válasz az, hogy – bár gyakran aprónak tűnő részlete az otthonodnak – sokkal több, mint egy egyszerű szőnyeg, ő az, aki megóvja otthonod tisztaságát és a padlódat a károsodástól.
A hosszabb válaszért neked is többet kell olvasnod: az egész cikket.
A beltéri lábtörlő különleges története
A beltéri lábtörlőt egy kalandor, Sir Edward Matfield találta ki (vagy fel). A legenda szerint Matfield 1723 májusában – egy hatalmas eső miatt nyakig sárosan – tért haza a gyönyörű kastélyába. Mikor belépett, a kastély úrnője mérhetetlen bosszúsággal nézte, ahogy Matfield sáros csizmája nyomot hagy a ragyogóan tiszta padlón. Ekkor Edward, a találékonyság mestere, gyorsan levágott egy darabot a hallt díszítő bársonyszőnyegből, letette a bejárat elé, és megszületett a beltéri lábtörlő ötlete!
Úgye milyen hihető?
Pedig mi találtuk ki. Valójában senki nem tudja, hogyan és ki készítette az első lábtörlőt, lehet, hogy
ennek számított már a barlangokba a bejárat után kitett állatszőr. Ki tudja. A lényeg, hogy megszületett.
Mire való a beltéri lábtörlő?
A beltéri lábtörlők feladata egyszerű: megelőzik, hogy a kinti koszt és nedvességet a cipődön keresztül
bevigyed az otthonodba. De hát erre való a kültéri, mondhatod jogosan, ám nincs teljesen igazad. A kültéri lábtörlő valóban leszedi a cipőd talpáról a kosz nagy részét. Ám nem mindet (és ne feledjük, hogy a kültéri általában durvább anyagból van)
Szóval, ahogy a cipődet még egyszer megtörlöd a (beltéri) lábtörlőn, a szennyeződések ott maradnak,
így nem kell folyamatosan a felmosóronggyal rohangálnod a lakásban. Egy igazán hasznos kis eszköz, amit észre sem veszünk, de hiányát rögtön éreznénk.
Hova tedd?
A legjobb, ha a beltéri lábtörlő közvetlenül a bejárati ajtó mögött helyezkedik el, még mielőtt belépsz a
lakás többi részébe. Így kikerülhetetlenné válik, és automatikusan megtöröld a lábad. Ha esetleg van előszobád vagy zárt verandád, ott praktikus elhelyezni, így a kosz még kevésbé jut be a lakótérbe.
Mekkora legyen?
A beltéri lábtörlő méretét a bejárati ajtó szélessége határozza meg. Általában legalább 60-90 cm széles, hogy kényelmesen megtörölhesd a cipődet rajta. Figyelj arra, hogy a lábtörlő csúszásgátló hátlappal rendelkezzen, ez biztosítja, hogy stabilan a helyén maradjon. A tisztítása egyszerű: rázd ki hetente, porszívózd át, ha nagyon koszos, mosógépben is mosható. Így biztosíthatod, hogy mindig friss és tiszta maradjon.
Miért fontos?
Nézd, valójában nem az. Ha van kedved állandóan felmosni, sárdarabkákat szedegetni, kutyamancs
nyomokat eltűntetni, fűszálakat, port takarítani akkor nem kell. Minden más esetben igen. Íme, egy
lista miért lehet fontos.
1: Mert védi a padlódat: a kosz és a nedvesség (például az állandó felmosás is) károsíthatja a padlódat akkor, ha laminált és akkor is, ha kő. A lábtörlő ettől kímél meg.
2: Mert higiénikus. a lábtörlő segít megelőzni a baktériumok és allergének bejutását, így tisztább, egészségesebb környezetet biztosít.
3: Bár az alapvető funkciója az, hogy tisztán tartsa a lakást, a megfelelően kiválasztott darab stílusos kiegészítővé is válhat az otthonodban. Gondolj rá úgy, mint az első dologra, amit a vendégeid látnak, amikor belépnek!
És biztonságos. Amikor nedves vagy sáros cipővel lépsz be a lakásba, elég egy pillanatnyi figyelmetlenség, és máris elcsúszhatsz, főleg akkor, ha sima felületű padlód van. Azonnal seggre ülni ahogy hazaértél, vicces, de akár kellemetlen is lehet, sőt sérüléseket is okozhat, különösen az idősebbeknél vagy kisgyerekeknél. Egy jól megválasztott beltéri lábtörlő azonban hatékony megoldást nyújt erre a problémára. Az anyaga magába szívja a nedvességet, az nem kerül a padlóra és nem fogsz elesni.
Mi az egyedilabtorlöknél úgy véljük, hogy ők az igazi néma, stílusos hősök, akik egyszerre szépek és
hasznosak. És tényleg nem Matfield találta fel őket.